وبلاگ

طرز فکر در رابطه های عاشقانه

به نام خدا

سلام دوستان عزیزم

دنبال آمار طلاق و چرایی اون می گشتم که با یه آمار خیلی وحشتناک روبه رو شدم

رشد 68% طلاق در تهران

این خبر 13 اردیبهشت 98 تو یکی از خبرگزاری های رسمی منتشر شده بود و دلیل این ماجرا رو ضعف در ساختار اجتماعی و سبک غلط زندگی عنوان کردند

خیلی حالم بد شد و دلم خواست که یه مقاله ای بنویسم تا باهم ببینیم هر کدوم از ما ها چه طرز فکری رو در روابطمون داریم و در برابر مشکلات از چه زاویه ای به قضیه نگاه می کنیم؟

طرز فکر آدم ها در روابط عاشقانه

خوب اول بریم ببینم که اصلا طرز فکر یعنی چی؟

دکتر کارل دِوِک استاد روانشناسی دانشگاه استنفورد طرز فکر رو اینطور تعریف می کنند:

به مدت 20 سال، تحقیقات من نشان داده است که

دیدگاهی که برای خودتان اتخاذ می کنید، به شدت روی شیوه ای که زندگی تان را پیش می برید، تاثیر می گذارد.

 

بر این اساس افراد دو نوع طرز فکر دارند

طرز فکر رشد

طرز فکر ثابت یا ایستا

طرز فکر

ویژگی افراد با طرز فکر رشد:

 • باور دارند که توانمندی ها قابل یادگیری و رشد هستند
 • توجه شان را روی روند رشد و یادگیری قرار می دهند
 • معتقدند تلاش لازمه ی موفقیت است
 • چالش یک فرصت برای رشد است
 • موانع فرصتی برای رشد و یادگیری هستند
 • می توان از انتقاد استفاده کرد و رشد کرد

 

ویژگی افراد با طرز فکر ثابت:

 • باور دارند افراد با توانایی های مشخصی به دنیا می آیند
 • توجه شان را روی عالی بودن قرار می دهند نه عالی شدن
 • معتقدند تلاش فقط برای احمق هاست
 • معتقدند باید از چالش ها فاصله گرفت
 • از موانع متنفر هستند و نباید باشد
 • انتقاد یعنی من خوب نیستم

مدل های فکری

همچنین دکتر دوک اشاره می کننند که

بسیاری از تفکراتی که در مورد شخصیت خودتان دارید ، در واقع ناشی از طرز فکر است

 

خوب حالا که با معنی و مفهموم طرز فکر آشنا شدیم بریم نقش اون رو در روابط عاشقانه بررسی کنیم؛

اینکه مسیر عشق واقعی هیچ وقت هموار نیست به چه معناست؟

این مسیر اغلب با ناامیدی ها و دل شکستگی ها آکنده شده است برخی از افراد به این  تجربیات اجازه می دهند که آن ها را زخمی کرده و از شکل گیری روابط رضایت بخش آن ها در آینده جلوگیری کند. اما برخی قادر به التیام و ادامه حرکت هستند. چه چیزی آن ها را از هم متمایز کرده؟!

بریم یه داستان بخونیم و باهم تحلیلش کنیم تا به جواب این سؤال برسیم…

داستان :

زمانی که برای نخستین بار به نیویورک آمدم؛ فوق العاده تنها بودم. یک نفر را هم نمیشناختم و کاملا احساس می کردم که به اینجا تعلق ندارم. پس از حدود یک سال بدبختی ، با جک ملاقات کردم. اگر بگویم  که فورا به هم علاقه مند شدیم و احساس کردیم که برای همیشه همدیگرو می شناختیم، بیراه نگفتم. هنوز مدت زیادی نبود که با هم زندگی می کردیم همه کارها را باهم انجام می دادیم فکر میکردم که تمام زندگی ام را با او خواهم گذراند و او هم احساس مشابهی داشت. دو سال واقعا شاد سپری شد. سپس روزی به خانه آمدم و یادداشتی پیدا کردم. او گفت که مجبور است برود و سعی نکنم او را پیدا کنم. او حتی نامه را با عشق امضا نکرده بود. هرگز خبری از او نشنیدم.

انواع مختلف چنین داستان هایی را بارها و بارها شنیده ایم. مردم دارای هر دو طرز فکر از این داستان ها زیاد تعریف می کنند. تقریبا همه، زمانی عاشق شده اند و صدمه دیده اند  آنچه که به طور چشمگیری متفاوت است نحوه برخورد آن ها با این قضیه است.

تحلیل

نگاه افراد با طرز فکر ثابت:

افراد با طرز فکر ثابت در برخورد با این ماجرا احساس می کنند که مورد قضاوت قرار گرفته اند و برچسب طرد شدن خورده اند مثل اینکه حکمی صادر شده و علامتی روی پیشونی آنها خورده؛ غیر قابل دوست داشتن! و به حملات زبانی و جسمی متوسل می شوند.

چرا که طرز فکر ثابت، هیچ کاری برای التیام زخم هایشان به آن ها نمی دهد، همه آنچه که می توانند انجام دهند این است که امیدوار باشند که به کسی که به آن ها زخم زده، زخم وارد کنند.

در واقع هدف شماره یک افراد دارای طرز فکر ثابت، بلند و واضح است؛ انتقام !

 

اما نگاه طرز فکر رشد:

 برای آن ها، این به معنای درک کردن، بخشیدن و ادامه دادن بود اگرچه که اغلب بابت آنچه که اتفاق افتاده بود عمیقا صدمه دیدند اما می خواستند از آن یاد بگیرند؛ در واقع چنین افرادی به خاطر طرز فکر رشد، به طور مداوم همیشه احساس برچسب خوردن نمی کنند. به همین دلیل سعی کردند که نکته مفیدی در مورد خودشان و روابطشان یاد بگیرند، چیزی که به آن ها در راستای داشتن تجربه بهتری در آینده کمک کند و می دانند که چگونه به حرکت خود ادامه دهند و آن آینده را در آغوش بگیرند.

برای همه ماها پیش اومده که وقتی یه زوج خیلی خوشبخت یا یه خانواده شاد رو می بینم، می گیم که چقدر اینها آدم های خوبی هستند یا چه زوج خوبی ! ولی هیچ وقت به این فکر نمی کنیم که این افراد این رابطه درخشان و عالی رو ساختند و براش زحمت کشیدند.

می دونید چرا ؟ چون مهارت های ارتباطی رو درک نمی کنیم.

در واقع طرز فکرها به ما کمک می کنند که درک کنیم چرا مردم اغلب مهارتهایی رو که نیاز دارند، یاد نمی گیرند و از مهارت هایی که دارند استفاده نمی کنند چرا افراد امیدوارانه خود را به روابط جدید پرت می کنند و تنها خودشان را تضعیف می کنند. چرا عشق اغلب به میدان جنگی تبدیل می شود که به کرات قربانی می دهد و از همه مهمتر، آن ها به ما در درک اینکه چرا برخی از مردم قادر هستند روابط پایدار و رضایت بخش ایجاد کنند، کمک می کند.

دانیل وایل، متخصص رابطه می گوید که :

انتخاب شریک یعنی انتخاب مجموعه ای از مشکلات. هیچ گزینه بدون مشکلی وجود ندارد ترفند این است که محدودیت های یکدیگر را قبول کنیم و از آنجا شروع به توسعه و رشد کنیم.

 

چشم ها را باید شست             جور دیگر باید دید

 

طرز فکر خود را رشد دهید

آیا پس از طرد شدن، احساس قضاوت شدن، تلخی و کینه توزی می کنید؟ یا احساس صدمه دیدن می کنید و در عین حال به بخشش، یادگیری و حرکت رو به جلو امیدوارید؟

در هر رابطه ای، مسائلی به وجود می آید. سعی کنید آن ها را از دریچه طرز فکر رشد ببینید؛ مشکلات می تواند عاملی برای ایجاد درک و صمیمیت بیشتر باشد. به شریک زندگی خود اجازه دهید تفاوت های خود را بیان کند، با دقت گوش دهید، با صبوری و دلسوزی در مورد آن بحث کنید. احتمالا از صمیمتی که ایجاد می شود، شگفت زده می شوید.

دنیا به عشق و آموزش بیشتری نیاز دارد…

امیدوارم که این مقاله براتون مفید بوده باشه توی مقاله بعدی بیشتر راجع به مشکلات و دیدگاه های طرز فکر ثابت براتون می نویسم.

مرسی از نگاه قشنگتون

سمیرا محسنی

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

اشتراک گذاری:

21 دیدگاه

به گفتگوی ما بپیوندید و دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید.

 • I am just writing to make you understand what a perfect experience my wife’s girl obtained using your webblog. She noticed so many pieces, which included what it is like to possess an excellent helping spirit to let other people with no trouble learn specific specialized things. You truly surpassed readers’ expected results. Thank you for providing such effective, dependable, edifying and cool guidance on that topic to Ethel. https://wellbutrinbupropions.com/#

 • Thanks for the tips about credit repair on this blog. Things i would advice people would be to give up the actual mentality that they’ll buy right now and pay out later. As a society all of us tend to do that for many things. This includes holidays, furniture, as well as items we would like. However, you have to separate your own wants from all the needs. When you are working to improve your credit rating score you have to make some sacrifices. For example you are able to shop online to save money or you can turn to second hand shops instead of costly department stores with regard to clothing. https://zyprexaolanzapine.com/#

 • I enjoy you because of all of the effort on this blog. Betty delights in carrying out internet research and it’s easy to see why. A lot of people hear all about the compelling form you convey both useful and interesting guidelines by means of the blog and attract contribution from other individuals about this area of interest and my child has been becoming educated a great deal. Enjoy the remaining portion of the new year. You’re carrying out a dazzling job. https://venlorz.com/#

دیدگاهتان را بنویسید